Pamięć i cześć

wing_leafs

Pamięć i cześć

24 kwietnia o godz. 18.00 , w związku z II rocznicą kanonizacji bł. Jana Pawła II, w kościele NMP Królowej Polski w Chełmku, odbyła się Msza św., a po niej wzruszający koncert w wykonaniu kapeli „Wałasi” z Beskidu Żywieckiego i Podhala. Wspaniali artyści, pan Zbigniew Wałach, pani Marta Matuszna, pan Stanisław Bafia i pan Rafał Bałaś, piękną muzyką, którą bardzo cenił Papież Polak, wspierali zgromadzonych w dziękczynieniu za pontyfikat, za dar kanonizacji, za ponadczasową obecność naszego rodaka. Proboszcz, ks. Bogdan Leśniak, podając konkretne przykłady, daty, liczby, fakty przypomniał, iż głównym posłannictwem jakie na siebie przyjął i jakiemu z oddaniem hołdował do końca życia Jan Paweł II, było poszukiwanie i pozyskiwanie ludzi dla Pana Boga, i że z woli Boga nadal pozostaje on naszym dobrym pasterzem i przewodnikiem troszczącym się o każdego człowieka. Kapłan nawiązując do nadzwyczajnego dziedzictwa, które pozostawił nam Ojciec Święty, skłaniał uczestników uroczystości do refleksji nad życiem i jego drogami. Po Eucharystii góralska kapela „Wałasi” zabrała nas w subtelną muzyczno – słowną podróż wspomnień. Znaczenie światłych i doniosłych słów cenionego i poważanego na całym świecie człowieka podkreślały sprzyjające zadumie utwory, głównie instrumentalne. Z jednej strony stanowiły one jak gdyby tło do głębokich rozważań, z drugiej, wirtuozersko wykonane melodie, chyba w zamierzeniu twórcy, stawały się emocjonalnym przedłużeniem przebrzmiałej wypowiedzi. Myślę, że podobne odczucia towarzyszyły wszystkim zebranym, ponieważ gorące brawa wzniosły się dopiero po końcowych kompozycjach, porywającym tematycznie i wykonawczo „Uwielbieniu” czy po pieśni o wolności – „Złoty Groń”. W ten niecodzienny sposób, dzięki ks. Bogdanowi Leśniakowi i ambasadorom polskiego folkloru, po raz kolejny mieliśmy możliwość spotkać się z bliskim nam orędownikiem, św. Janem Pawłem II.

opracowała: M.W. – parafianka