Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba…

wing_leafs

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. To jedna z najważniejszych i jednocześnie najbarwniejszych uroczystości w  roku liturgicznym, przypominająca katolikom o realnej obecności Chrystusa pod postacią chleba i wina.

Jej początki datują się na okres średniowiecza kiedy to papież Urban IV w 1264 roku po okresie sporów teologicznych bullą „Transiturus de hoc mundo”  ogłosił Boże Ciało (festum Corporis Christi) świętem dla Kościoła Powszechnego. Do jego decyzji przyczyniły się starania wizjonerki Julianny z Mont Cornillon oraz cud eucharystyczny w Bolsenie, przyjmowany jako dowód  fizycznej obecności Chrystusa w poświęconym Chlebie. Szybka śmierć tego biskupa Rzymu spowodowała, że wspomniana bulla nie weszła w życie. Potwierdził ją dopiero jego następca ‒ Klemens V nakazując publikację tego dokumentu (1317 rok). W Polsce informacje o obchodach Bożego Ciała pochodzą już z roku 1320. Wprowadził je ówczesny biskup krakowski Nankier zarządzając datę uroczystości na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Najbardziej widocznym elementem uroczystości Bożego Ciała jest procesja z Najświętszym Sakramentem po ulicach miast i wsi. W jej charakter wpisują się słowa pieśni autorstwa polskiego poety okresu oświecenia, Franciszka Karpińskiego, która jest przy tej okazji często śpiewana:

Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba
pod przymiotami ukryty chleba.
Zagrody nasze widzieć przychodzi
i jak się Jego dzieciom powodzi.

Przy czterech ołtarzach, budowanych specjalnie na tą okazję, odczytywane są fragmenty Ewangelii, nawiązujące do Najświętszego Sakramentu. W uroczystość Bożego Ciała wpisane są także elementy tradycji i zwyczajów. Należy do nich między innymi przekonanie o cudownych właściwościach brzozowych gałązek, którymi przystrojone są ołtarze, a które wierni po procesji zabierają do swoich domów, wierząc, że będą chronić od złego. Innym zwyczajem jest wicie wianków z ziół. Kiedyś przynoszono je do kościoła w dzień święta i pozostawały tam  przez całą Oktawę Bożego Ciała. Obecnie przynosi się je w ostatnim dniu Oktawy, a poświęcone i umieszczone następnie w domach, mają chronić i zapewnić domownikom zdrowie.

W naszej Parafii uroczysta procesja wyruszyła po Mszy Św. o godz. 9.00. Przeszliśmy ulicami Słowackiego, Staicha, Baty, Piastowską, Mickiewicza i ponownie Słowackiego. Pierwszy ołtarz przygotowali Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmku, natomiast pozostałe Parafianie. Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z uroczystości:

FOTORELACJA – KLIKNIJ