Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam…

wing_leafs

W piątek 3 maja nasza wspólnota przeżywała odpust ku czci Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, patronki parafii. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. Proboszcz Bogdan Brodowski, który podczas sprawowania Eucharystii dziękował  za 25 lat kapłaństwa. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie, księża z dekanatu libiąskiego oraz sympatycy naszej parafii.

Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski nawiązuje do wydarzeń z 1 kwietnia 1656 roku kiedy to w czasie trwania potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz w Katedrze Wniebowzięcia NMP we Lwowie oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej. Choć ślubowanie Jana Kazimierza odbyło się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej , to jednak szybko przyjęło się przekonanie, że najlepszym typem obrazu Królowej Polski jest obraz Pani Częstochowskiej. Koronacja obrazu papieskimi koronami 8 września 1717 roku ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi. W 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem „Królowej Polski”. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję  Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu.

Uroczysta Msza święta – Suma Odpustowa

FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI – kliknij