Dotknąć Ojczyzny

Dotknąć Ojczyzny

„Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo. Ty za nami przemów słowo, Maryjo. Miej w opiece naród cały, (…)” – śpiewaliśmy 11 listopada podczas Mszy św. o godz. 10.00, w kościele NMP Królowej Polski w Chełmku. Proboszcz parafii, ks. Bogdan Leśniak, w słowie wstępnym zapraszał mieszkańców Miasta i Gminy Chełmek do modlitwy w intencji poległych w walce o wolną Polskę, a także w intencji wszystkich tych, którzy obecnie kształtują jej charakter. „Ojczyzna to wspólne dobro” – podkreślał przewodniczący Eucharystii dziekan, ks. Andrzej Leśny, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w naszym mieście. Cytując w czasie kazania fragment poematu „Myśląc Ojczyzna” kard. Karola Wojtyły oraz przypominając zgromadzonym postać Tadeusza Kościuszki, symbolu bohaterskich zmagań Polski o wolność, zwracał uwagę na to, że wolności się nie posiada, lecz trzeba ją nieustannie zdobywać i jest to ponadczasowy obowiązek i odpowiedzialność każdego Polaka. W puencie podsumowującej sens przemowy zadał, za kard. Karolem Wojtyłą, abp. Markiem Jędraszewskim, trzy ważne pytania: „Po której jesteśmy stronie? Czy należymy do tych, co nie dopłacili sobą za wolność Ojczyzny? Czy też znajdujemy się po błogosławionej stronie tych, co musieli nadpłacić, jak Tadeusz Kościuszko?” Kapłan na zakończenie Mszy św., przypominając dalszy przebieg uroczystości czyli przemarsz pod Pomnik Grunwald, podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami dotyczącymi usytuowania tego miejsca pamięci: „Zastanawiałem się, jak dobrze to ktoś wymyślił umieszczając ten symbol na wzgórzu, na wysokości. Tak bowiem wysoko trzeba cenić wolność. Tak wysoko trzeba sobie stawiać poprzeczki, aby dojść do Pana Boga. Dziś na tej wysokości będziemy chcieli dotknąć naszej Ojczyzny. (…)”.