Człowiek Anioł

Człowiek Anioł

21 stycznia, w kościele NMP Królowej Polski, po wieczornej mszy św., uczestnicy terapii Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmku przedstawili spektakl pt. „Przyjdź na pasterkę”. Była to opowieść o poszukiwaniu dobra w drugim człowieku i znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia. Ta krótka forma artystyczna zawierała trzy różne przejmujące obrazy: wieczór wigilijny – wieczór więzi, bliskości, wieczór barw, świateł, pięknych dekoracji, zapachów, muzyki a tuż obok, w ciszy – krzyk samotności, zagubienia, cierpienia, rozpaczy, i trzeci obraz – płomyk nadziei ofiarowany przez drugiego człowieka. Całość to apel do ludzi, apel o człowieczeństwo, o odnalezienie dobra w sobie samym i podzieleniu się nim, apel o to, aby Boże Narodzenie w naszych sercach zdarzało się przez cały rok: „(…) Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa, przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak”. Czasem może to być drobny gest, tutaj ofiarowanie jaśniejącej w mrokach losu zapalonej świecy, czasem wystarczą trzy słowa, w tym scenariuszu – „Przyjdź na pasterkę” i wtedy „uwierzymy kolejny raz, w jeszcze jedno Boże Narodzenie”. Mimo że na tle pięknie oświetlonego kościoła lub wspaniale przystrojonego domu rozgrywały się ludzkie tragedie, z którymi w taki czy inny sposób każdy z nas się spotyka, jednak w zakończeniu podkreślono, że „Są ludzie jak Anioły przychodzą wtedy gdy, samotny za swym stołem przełykasz ciche łzy. I tylko jednym gestem noc zmieniają w dzień i czujesz że znów jesteś, (…)”. Niezwykle wymowny spektakl spotkał się z gorącymi brawami i gratulacjami ze strony zebranych w świątyni. Proboszcz ks. Bogdan Leśniak serdecznie podziękował zarówno opiekunom i organizatorom, pani Edycie Wasik i panu Januszowi Musialikowi, jak również osobom realizującym przedstawienie.