REKOLEKCJE PARAFIALNE – SKORZĘCIN 2018

REKOLEKCJE PARAFIALNE – SKORZĘCIN 2018

W dniach 16 – 22 lipca 2018 roku dzieci i młodzież z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Chełmku oraz z innych miejscowości uczestniczyli w zorganizowanym wypoczynku w Skorzęcinie koło Gniezna. Wypoczynek ten miał charakter rekreacyjno – historyczno – religijny. Uczestnicy z modlitwą poznawali miejsca związane z początkiem państwa polskiego, a także aktywnie wypoczywali z tańcem i w grach zespołowych lub w indywidualnej rywalizacji.

W ramach pobytu na rekolekcjach uczestnicy zwiedzili najpierw Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, gdzie wzięli udział we Mszy Świętej. W Eucharystii także uczestniczono na Polach Lednickich, gdzie corocznie gromadzi się młodzież z całej Polski aby uczestniczyć w modlitwie i wyznaniu wiary. Warto przypomnieć, że spotkanie te zainicjował śp. O. Jan Góra. W tym też miejscu zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne i każdy otrzymał specjalne błogosławieństwo

Zwiedzono także katedrę gnieźnieńską. Tam uczestnicy zapoznali się z historią życia św. Wojciecha, którą przedstawiają słynne „Drzwi Gnieźnieńskie”.
Wielką atrakcją było zwiedzanie muzeum rybołóstwa w Biskupinie. Dzięki uprzejmości ludzi zajmujących się tematyką łowienia ryb, można było dotknąć rzeczy, którymi posługiwali się ludzie łowiący ryby.

Zwiedziliśmy także Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tam zapoznaliśmy się z początkami Polski i z różnymi rzeczami, jakich używali ludzie przed wiekami.
Odwiedziliśmy także małe muzeum, w którym mogliśmy oglądać i dowiedzieć się wielu rzeczy o taborze kolejowym.

Oprócz zwiedzania dzieci i młodzież pod czujną opieką opiekunów i ratowników WOPR spędzała dużo czasu na plaży i w wodzie pobliskiego jeziora.
Nie brakło też czasu na gry i zabawy z piłką, „Chustą Klanzy”, kręglami, szachami, na trampolinie oraz badmintonem. Za uczestnictwo w konkursach, w których wykazywali się wspaniałą wiedzą i umiejętnościami, uczestnicy otrzymali wiele nagród.

Uważam, że wyjazd wspaniale się udał i każdy uczestnik mógł wspaniale wypocząć ale i spotkać się z drugą osobą oraz zobaczyć i poznać wiele ciekawych miejsc. Wszystkim Uczestnikom, Rodzicom i Opiekunom serdecznie dziękuję.

Ks. Rafał Ryczek